You are currently viewing Autorytet emocjonalny – dlaczego mam czekać i jak długo?
Autorytet Emocjonalny

Autorytet emocjonalny – dlaczego mam czekać i jak długo?

Czym jest Autorytet?

Jednym z najważniejszych aspektów Human Design jest poznanie własnego autorytetu. Czyli źródła naszej inteligencji w zakresie podejmowania właściwych dla nas decyzji. Czym jest zatem ten autorytet a w szczególności autorytet emocjonalny?

Do tej pory byliśmy uczeni podążania za umysłem. Często słyszeliśmy: „Pomyśl, zanim coś zrobisz!” Albo liczyliśmy na zewnętrzne autorytety, które powiedzą nam co jest dla nas najlepsze.

Jednak to na co wskazuje Human Design jako najlepsze dla nas narzędzie decyzyjne znajduje się wewnątrz nas. W naszym ciele. A nie w umyśle. Chociaż umysł nigdy nie odpuści walki o utrzymanie kontroli i zrobi wszystko aby tę kontrolę zachować.

Wg Human Design umysł nigdy nie jest autorytetem. Ten system rozróżnia 7 możliwych rodzajów autorytetów ale jedna osoba może mieć  tylko jeden autorytet. Możemy mieć wiele centrów zdefiniowanych w swoim BodyGrafie, ale tylko jedno, które będzie naszym autorytetem.

Jeśli w naszym BodyGrafie mamy zdefiniowane Centrum Splotu Słonecznego to zawsze będzie naszym Autorytetem. Mamy tzw. Autorytet Emocjonalny.

Autorytet Emocjonalny

Autorytet emocjonalny jest najbardziej powszechny i stanowi ok 50% populacji wg badań Jovian Archive.

To co jest istotne dla tego rodzaju autorytetu to to, że jego źródło  jest centrum energetycznym [Splot Słoneczny], które jest zarówno centrum naszej świadomości [świadomości społecznej, relacyjnej] jak również centrum, które generuje pole energii.

To centrum działa poprzez generowanie częstotliwości. Generowanie emocjonalnych fal, które poruszają się poprzez swoją częstotliwość w górę i w dół. Nigdy nie stoją w miejscu. I tak naprawdę w całym spektrum tych częstotliwości mamy możliwość doświadczać różnych perspektyw, które dają nam poczucie prawdy, ale nigdy nie opierają się na pojedynczych danych, które mówią, że to co w danej chwili czujemy to prawda. Kiedy czujemy się dobrze, na wysokim punkcie fali jesteśmy w stanie zaakceptować coś czego nie zrobilibyśmy będąc na dnie emocjonalnej fali i na odwrót.

Potrzebny jest czas

Dla osób, które mają autorytet emocjonalny prawda ujawni się w czasie. To jest proces. Tak więc kluczem nie są uczucia splotu słonecznego w teraz, ale pojawiające się uczucia przez pewien okres czasu. Prawda nie wyskakuje jak królik z kapelusza ale ujawnia się z czasem.

Kiedy mamy zdefiniowane Centrum Splotu Słonecznego, czekamy z decyzją na jasność i klarowność, która jest tym, co pojawia się po pewnym czasie. Po przejściu całej fali emocjonalnej od nadziei do beznadziei i z powrotem. Potrzebujemy zebrać dane w różnych punktach tej fali aby podjąć najlepszą dla nas decyzję.

I czasami są to stosunkowo duże decyzje,  a czasami są one mniejsze, ale nie mniej ważne. Czasami decyzja sprowadza się do tego, co zamierzamy zjeść a czasami musimy wybrać np. kierunek studiów.

Ile czasu potrzebujemy?

Czasami wystarczy przespać się z tematem i to wystarczy aby podjąć decyzję a czasami nie. Human Design to eksperyment. Każdy musi zbadać sam dla siebie ile czasu mu to zajmie. Kwestia czasu jest bardzo indywidualna i zależy od osoby jak i od tematu. Co do zasady im więcej czasu przed podjęciem decyzji możemy sobie kupić tym lepiej dla nas. Ale też nie narzucajmy sobie tego czasu sztucznie. Nigdy nie osiągniemy 100% pewności. Jeżeli więcej czasu nie dokłada nam już więcej klarowności to nie musimy dłużej czekać z podjęciem decyzji.

Kiedy idziemy do restauracji coś zjeść to nie musimy się z tym przespać aby zdecydować co będziemy jeść. Jednak kiedy kelner proponuje nam jakieś danie nie podejmujmy też decyzji od razu tylko dlatego, że propozycja kelnera wydaje się być ok. Poczekajmy co jeszcze ma do zaoferowania albo przejrzyjmy kartę dań.

Często jednak decyzja jest większego kalibru. W wielu życiowych sytuacjach będziemy potrzebowali więcej czasu. Wyobraźmy sobie, że idziemy np. na imprezę w miejsce, które lubimy. Jesteśmy w świetnym humorze, świetna muzyka, świetnie się bawimy. Wszytko jest pięknie. Zauważcie jak łatwo jest nam wtedy zgodzić się na wszystko: ”tak zrobię to”, „tak będę z tobą”. A kiedy rano budzimy się i tej cudownej fali emocjonalnej już nie ma, nie jesteśmy już tak bardzo podekscytowani ale w naszym łóżku ktoś jest. I teraz uważamy, że popełniliśmy straszny błąd. I jak tu z tego wybrnąć? Decyzja podjęta na szczycie fali może być opłakana w skutkach. Pamiętajmy, że dla osób z autorytetem emocjonalnym nie ma prawdy w teraźniejszości. Zdecydowanie potrzebujemy więcej czasu niż jeden najwspanialszy nawet wieczór aby wejść z kimś w relacje.

Podobnie kiedy np. piszemy doktorat. Jesteśmy już prawie na ukończeniu a pewnego ranka budzimy się i wszystko jest jakieś nie takie. Szaro, buro i ponuro i wydaje nam się, że to nie ma sensu. Jesteśmy na dolnym końcu fali emocjonalnej. I to też nie jest dobry pomysł aby w jednej chwili podjąć decyzję o porzuceniu doktoratu na podstawie tylko jednego gorszego dnia.

Kwestia czasu jest bardzo indywidualna ale też bardzo trudna dla osób z autorytetem emocjonalnym. To przez ciśnienie z silnika, które chcą uwolnić.

Na co więc tak naprawdę czekamy?

Cała sprawa ze splotem słonecznym nie tyle polega na tym, że czekamy na jasność, ale na to, co wyłoni się jako poczucie jasności. Czekamy przed podjęciem decyzji, ponieważ nasza decyzja jest formułowana przez pewien okres czasu. W tym czasie zbieramy dane aby w końcu określić jak czujemy się z tą decyzją niezależnie od tego na jakim końcu fali emocjonalnej jesteśmy.

Kolejną rzeczą, w której możemy zostać uwięzieni mentalnie, jest słowo pewność. Czasami ludzie nie czekają na klarowność ale na to, co przetłumaczyli sobie czym klarowność jest dla nich. Ale zapomnijcie o potrzebie pewności. Jeśli szukamy tego, co jest prawdą, to nie ma jednej pewnej prawdy dla wszystkich. Nigdy nie osiągniemy 100% pewności.

Więc kiedy weźmiemy pod uwagę, że nie jest to jasność w określonym momencie i nie jest to pewność, to to, z czym naprawdę mamy do czynienia, jest tym jak się czujemy.

Poruszamy się przez te wszystkie fale emocjonalne a każda chwila częstotliwości fali oferuje nam inny rodzaj doświadczenia. A kiedy przechodzimy przez jakiś czas z tymi wszystkimi różnymi doświadczeniami uczuć, mamy rodzaj takiego uogólnionego poczucia tego, jak się czujemy. Czujemy się w jakiś sposób jednego dnia, potem czujemy się w inny sposób kolejnego dnia i następnego dnia. A potem, kiedy cofniemy się w czasie i zastanowimy się co to mówi o tym, jak się czujemy, to nie jest powiedzenie jak się czujemy, ale bardziej mamy sens tego jak się czujemy. Jeszcze bardziej konkretnie, mamy do czynienia z wrażliwością. To jest to, co robi nasz układ nerwowy. To aspekt wrażliwości naszego ciała. To nie jest mechanizm konceptualizacji. To ten rodzaj fizycznej jasności w naszym ciele, która pojawia się z czasem.

Pamiętaj, nigdy nie podejmuj decyzji na wysokim lub niskim krańcu fali.

Kiedy mamy „ładunek emocjonalny” to nie czas na podejmowanie decyzji. Kiedy ktoś ponagla cię z podjęciem decyzji bo jego „świetna” oferta jest ograniczona czasowo to niech ci się zapali czerwona lampka. Poczekaj aż woda się uspokoi albo kurz opadnie zanim podejmiesz decyzję. Emocje mogą sprawić, że stajemy się bardzo impulsywni i reaktywni ale kiedy decyzja jest podejmowana w stanie nieustabilizowanych emocji, to tylko wysyła chaos do świata. Przez to możemy być odbierani jako nieprzewidywalni i niewiarygodni.

Przeczekaj falę emocjonalną zanim podejmiesz decyzję. Pamiętaj, że nie ma prawdy w teraz. Jesteś bardziej ceniony, gdy czekasz. Splot Słoneczny jest atrakcyjnym silnikiem i zasobem energii, a inni go pożądają więc im bardziej grasz trudnego do zdobycia, tym bardziej jesteś pożądany.

Odpychając rzeczy od siebie, przyciągasz je jeszcze bardziej. Pamiętaj, żadnych spontanicznych decyzji.