You are currently viewing Human Design Profil
Human Design Profil

Human Design Profil

Czym jest Profil w Human Design?

W Human Design profil jest kolejnym punktem odniesienia, na który patrzymy odczytując nasz Bodygraf zaraz po Typie, Strategii i Autorytecie. Nie jest on uwidoczniony w samym Bodygrafie ale możemy go odczytać z bazy danych na podstawie, której powstał nasz Bodygraf. Te Profile utworzone są na bazie linii heksagramu Bramy, w której znajduje się nasze Słońce. Pierwsza cyfra pochodzi z części świadomej tj. ta baza danych na czarno po prawej stronie Bodygrafu a druga z części nieświadomej oznaczonej  na czerwono po lewej stronie Bodygrafu.

Profil jest to nasz unikalny kostium, który nosimy przez całe życie i czy nam się podoba czy nie, nie możemy go zmienić. Jest przypisany do nas jak kolor naszych oczu. Podążając za własną strategią w życiu będzie nam w tym kostiumie po prostu wygodniej.

Pierwsza cyfra wskazuje nam to czego sami jesteśmy zazwyczaj świadomi. To jest to jak sami postrzegamy siebie. Druga cyfra może być dla nas zupełnie nieświadoma chociaż z czasem, obserwując siebie możemy zacząć zauważać jak to się u nas przejawia. Ta druga, nieświadoma część naszego profilu często jest też widziana przez osoby z naszego otoczenia, które nas obserwują i może być dla nas zaskoczeniem jak jesteśmy postrzegani przez innych.

Wiele współczesnych testów osobowości dzieli nas zerojedynkowo. Np. ty jesteś introwertykiem a ty ekstrawertykiem. W Human Design widzimy, że możemy mieć obie te nasze natury jednocześnie. Świadomie możemy czuć się odludkami ale nasi znajomi nie widzą nas 24/7. Widzą tylko fragment naszego życia. Zdarza się, że osoba skryta i cicha w pewnych sytuacjach staje się duszą towarzystwa. Widząc ją tylko w takich wyrwanych z życia chwilach możemy odnieść mylne wrażenie.

Nazwy tych profili są opisane przez tzw. Keynotes czyli myśl przewodnią. Idąc od dołu heksagramu mamy: 1 – Detektyw, 2 – Pustelnik, 3- Męczennik, 4 – Oportunista, 5 – Heretyk, 6 – Wzór do naśladowania.

Profile

1 – DETEKTYW/BADACZ

Osoby mające w swym profilu linię 1 to typ naukowca. Ci ludzie są kierowani potrzebą zbadania podstaw tego jak działają różne rzeczy a także starają się odkryć jak działa życie. Potrzebują znaleźć coś co będzie dla nich bezpiecznym fundamentem. Dopiero wówczas mogą się zrelaksować. Im więcej wiedzą, tym mniej się boją. To uczucie niepewności skłania ich do szukania autorytetów a z czasem sami stają się autorytetami. Możemy ich znaleźć w miejscach gdzie mogą zaangażować się w swój proces dociekania jak funkcjonuje świat. Nie chcą aby im wtedy przeszkadzano ponieważ są zajęci tworzeniem bezpiecznych fundamentów. Pierwsza linia ma również głęboko empatyczną naturę. Chętnie się uczą. Obserwują, jak zachowują się inni ludzie co pozwala im dostrzec, które zachowanie działa, a które nie. Kiedy czują się niepewnie starają się wtopić w otoczenie.

2 – PUSTELNIK

Osoby z linią 2 w profilu są jak ziarno, które od lat leży w szufladzie, czekając na odpowiedni moment, aby je zasadzić, aby mogło się obudzić, urosnąć i wydać swój wyjątkowy owoc. Ci ludzie mimo, iż sami nie wiedzą, skąd pochodzą ich wrodzone talenty są zauważani przez innych a potem „wywoływani” przez tych, którzy chcą, aby ich dary zostały wykorzystane w określony sposób. Są to jednak pustelnicy, którzy chcą być sami, aby robić swoje, po swojemu. Są samowystarczalni i mogą czuć się niekomfortowo, gdy inni przychodzą i czegoś od nich chcą. Często nie chcą, a nawet nie potrafią wytłumaczyć jak robią to, co robią, albo jak ty powinieneś to robić. Nie chcą, aby im przeszkadzano.

Mimo, że chcą aby zostawić ich w spokoju to sami zachowują się tak, jakby stali w oknie z zapalonym światłem pochłonięci tym co robią nie zdając sobie sprawy, że są widoczni dla ludzi z ulicy. W rzeczywistości nawet nie chcą wychodzić na zewnątrz do świata. Czekają na właściwe powołanie, specyficzne dla ich wyjątkowego celu życiowego, które pozwoli im podzielić się ze światem swoim prawdziwym geniuszem. Ale tylko dzięki Strategii i Autorytetowi będą wiedzieć, czy to zawezwanie jest dla nich prawidłowe. Jeśli odpowiedzą na wezwanie, które nie jest poprawne i którego nie mogą spełnić, mogą bardzo cierpieć i izolować się nawet bardziej niż jest to dla nich naturalne i zdrowe.

3 – MĘCZENNIK

Osoby  o profilu 3 są stworzone do tego aby odkryć co działa a co nie działa w naszym materialnym świecie. Możemy śmiało powiedzieć, że to życie samo wpada na nich albo oni sami wpadają na różne rzeczy dzięki czemu odkrywają poprzez proces prób i błędów, jak działają pewne rzeczy. Przez to mogą wydawać się społecznie nieudolni i bardzo często czują się samotni. Mimo to są najlepiej przystosowani do interakcji międzyludzkich i mają naturalną odporność niezbędną w ich procesie odkrywania. Mają też zdolność do odkrywania potencjalnej nowej mutacji szybciej niż ktokolwiek inny, tylko dlatego, że na nią po prostu wpadną. Osoby z linią 3 w profilu mogą być kojarzone z badaniami naukowymi (ale z punktu widzenia tego, co nie działa). Zazwyczaj nie biorą życia za dobrą monetę dlatego mogą celowo robić pewne rzeczy żeby sprawdzić gdzie jest ukryta wada.

Naturalnym darem trójek jest kwestionowanie fałszu. Szybciej niż ktokolwiek inny zauważą co w danej relacji czy związku nie działa dlatego motywem przewodnim ich życia uczuciowego jest „więzi nawiązane i zerwane”.

Kiedy powiedzą, że coś działa to znaczy, że działa a jak powiedzą, że nie działa to nie działa. Jeżeli potrzebujesz np. kupić jakąś konkretną markę samochodu ale nie wiesz czy to dobry pomysł zapytaj trójkę, która miała okazję to sprawdzić. Z pewnością będzie w stanie opowiedzieć ci o wszystkich potencjalnych awariach jakie mogą się pojawić w przypadku tego auta. To urodzeni testerzy.

4 – OPORTUNISTA

Osoby z linią 4 w profilu to osoby wpływowe, które potrafią wykorzystywać okazje w życiu. Ich wrodzona życzliwość ułatwia im nawiązywanie kontaktów. Są otwarci i jednocześnie wrażliwi na zaskoczenie i szok dlatego ich sfera wpływów jest zazwyczaj ograniczona do ludzi, z którymi już nawiązali relacje.

Jakość ich życia jest wprost proporcjonalna do jakości ich sieci przyjaciół i współpracowników. Właściwe relacje pozwalają im cieszyć się prawdziwymi przyjaźniami ale potencjalny brak elastyczności, może stwarzać tendencję do wypalania się ludzi o profilu 4 dlatego potrzebują czasu w odosobnieniu, aby się zregenerować. Potencjalne możliwości, jakie dają im ich sieci znajomych, muszą przynieść zwrot z inwestycji energii, którą włożyli  w tą sieć. W przeciwnym razie wycofają się i poszukają innych znajomych, którzy ten zwrot im zapewnią. Osoby z czwartą linią w profilu, które działają prawidłowo według własnej konstrukcji, nie tworzą jednak swoich sieci bo ich właściwe sieci znajomych już tam są i będą w stanie spotkać się z nimi operując w życiu  poprzez Strategię i Autorytet.

 5 – HERETYK

Osoby z piątą linią w profilu, to osoby, które mają wpływ i są najskuteczniejsi tylko w relacjach z obcymi. Kiedy w życiu standardowe metody przestają działać ci ludzie mogą wnieść praktyczne, ale też nieszablonowe, ‘out of box’ rozwiązania. Ich aury przyciągają ludzi w potrzebie lub kryzysie aby ci ich uratowali.

Heretycy uwodzą innych swoją potencjalną mocą, która w nich jest. Ale może się zdarzyć, że inni widzą w nich rzeczy, których ci nie mają, albo mają wobec nich oczekiwania, którym nie mogą sprostać. Tylko przez swoją Strategię i Autorytet będą w stanie określić, które sytuacje są dla nich właściwe i będą mogli zapewnić im potrzebne rozwiązanie.

Działając nieświadomie, piąte linie mogą wierzyć, że inni postrzegają ich jako zbawicieli. Aby nie dać się zwieść iluzjom, które inni mogą mieć na ich temat, muszą być naprawdę świadomi siebie i tego, co naprawdę są w stanie rozwiązać lub uratować. Reputacja Heretyków jest całkowicie zależna od sukcesu lub porażki ich rozwiązań spełniających oczekiwania innych. Jeśli nie dostarczyli czegoś o rzeczywistej wartości, mogą zostać symbolicznie spaleni na stosie. Jednak gdy kryzys minie, a przywództwo Heretyków nie jest już potrzebne, są oni generalnie ignorowani. To właściwy moment na przegrupowanie, ponieważ Heretycy nie pełnią stale służby, ale oczekuje się, że będą gotowi i zdolni, gdy nadejdzie następny kryzys.

6 – WZÓR DO NAŚLADOWANIA

Osoby z 6 linią w profilu muszą w życiu przejść przez unikalny 3-etapowy proces, w którym wyłonią się jako dojrzały wzór do naśladowania.

ETAP 1, który trwa od urodzenia do około 30 roku życia, to odkrywanie i przeżywanie życia podobnie jak profil 3 poprzez proces prób i błędów oraz tworzenie i zrywanie więzi. Są zmuszeni do szukania bratniej duszy, ale na ogół tego nie robią, dopóki nie ukończą Etapu 2 w wieku około 50 lat. Osoby o profilu 6 nie są jednak tak odporne jak te o profilu 3, a proces „wpadania na siebie” może prowadzić do chaosu, rozczarowania i pesymistycznego spojrzenia na życie przed ukończeniem dwudziestki. Aby odzyskać optymizm, szukają sposobu na fizyczny lub emocjonalny odwrót od świata. W wieku około 28 lat ich zewnętrzny proces odkrywania świata przesuwa się bardziej do wewnątrz.

ETAP 2, od około 30 do 50 roku życia, to wycofanie się z chaosu jakiego doświadczali do tej pory w celu uzdrowienia i refleksji. Rozpoczynają czas obserwacji i odkrywania tego, co w świecie jest godne zaufania i naprawdę działa aby móc ponownie ocenić życie i zadbać o zasoby, których będą potrzebować później. Ich energia może wydawać się bardziej zdystansowana dla innych, ale zaczyna się też zwracać uwagę na ich mądrość. W czasie ich wewnętrznego odosobnienia na ogół czują się najbezpieczniej, gdy zaczynają się osiedlać, wybierać zawód, partnera czy zakładać rodzinę. Ich odkrycia z pierwszego etapu integrują się teraz i stają się podstawą zewnętrznego autorytetu, który będą wyrażać właśnie jako wzór do naśladowania.

ETAP 3 rozpoczyna się w wieku około 50 lat. Są teraz zmuszani do ponownego, pełnego zaangażowania się w świat, tym razem jako autentyczni oni. Może to być czas radykalnych zmian w ich życiu i mogą być szczególnie bezbronni, jeśli nie wiedzą, jak właściwie podejmować decyzje na bazie własnego autorytetu. Taki przebudzony wzór do naśladowania jest żywym przykładem świadomej istoty żyjącej w wyjątkowym celu. Jest im bardzo trudno znieść hipokryzję. Są ludźmi głęboko ufnymi i dają nam przykład, w jaki sposób my również możemy ufać własnemu autorytetowi i żyć naszym wyjątkowym życiem. Wchodząc głęboko w doświadczenia w młodości, pozostając na uboczu i uzdrawiając poprzez wewnętrzną pracę w wieku średnim oraz ponownie angażując się i rozkwitając w świecie po 50 roku życia, osoby z 6 w swoim profilu wnoszą wyjątkową perspektywę i mądrość do sposobu, w jaki może funkcjonować życie. Pokazują nam, jak to jest żyć zgodnie z naszą prawdą jako autentyczny, obiektywny i świadomy człowiek.

Materiał przygotowany na podstawie źródeł i podręczników ze szkoły IHDS w tym kurs Rave Cartography oraz własne doświadczenia i obserwacje.