You are currently viewing Human Design od czego zacząć?
Human Design od czego zacząć

Human Design od czego zacząć?

Human Design od czego zacząć pytacie?

Human Design to System, który nie jest jeszcze w Polsce tak znany jak na świecie. Na początku tego roku [2023] został dostrzeżony i doceniony przez największą i najstarszą gazetę w Waszyngtonie  The Washington Post, który umieścił  Human Design na liście „In” 2023.

W Polsce wciąż jest jeszcze mało znany. Mamy też stosunkowo niewiele materiałów w języku polskim jak również wykwalifikowanych specjalistów. Nie jest łatwo dotrzeć do wielu informacji chociaż i tak jest znacznie lepiej niż kilka lat temu.

Pierwsze kroki w Human Design

Co możemy zatem zrobić aby postawić pierwsze kroki w temacie Human Design? Od czego zacząć?

Pierwszym i niezbędnym krokiem jest wygenerowanie własnego Bodygrafu czyli własnej mapy lub instrukcji obsługi, która bardzo szczegółowo opisuje nasz indywidualny, unikalny sposób w jaki funkcjonujemy w świecie. Słowo unikalny to słowo klucz w Human Design. Każdy ma bowiem swoje „ustawienia początkowe” zdefiniowane w niepowtarzalny, bardzo szczegółowy sposób. I jest to jeden z elementów, który wprawia w osłupienie każdego, kto zetknął się z tym systemem. Trafność i dokładność broni się sama. Tu nie musimy w nic wierzyć. Każdy może sam poeksperymentować i sprawdzić czy to u niego działa czy nie.

Bodygraf

Taki Bodygraf najlepiej wygenerować na stronie Jovian Archive, który dostarcza wielu materiałów źródłowych oraz jest właścicielem praw autorskich tego systemu.  Bodygraf możemy wygenerować zupełnie za darmo i od ręki. Potrzebujemy do tego tylko naszych danych urodzeniowych takich jak: data urodzenia, jak najdokładniejsza godzina urodzenia oraz miejsce urodzenia.

Ok, udało się! Dostałeś swoją mapę i jednocześnie oczopląsu. Patrzysz na obrazek i nic z tego nie rozumiesz. Niestety nie jest to esej napisany dużą czcionką, którą można poczytać do poduszki. Bodygraf to skomplikowane narzędzie, które wymaga wiedzy i umiejętności aby je rozkodować. Ale nie przejmuj się w dalszych krokach opowiem ci co zrobić.

Źródła wiedzy

Internet

Kiedy nasza ciekawość rozszyfrowania zakodowanych informacji sięga zenitu najczęściej rzucamy się na poszukiwanie informacji. Większość osób zaczyna swoją przygodę od przekopania Internetu chcąc jak najszybciej znaleźć materiały niezbędne do zrozumienia informacji zawartych w swoim Bodygrafie. I tutaj pojawiają się pierwsze schody.

Na stronach internetowych dostępnych jest już naprawdę wiele informacji. Głównie po angielsku. Dla wielu osób nie stanowi to jednak większego problemu ale dla części tych, którzy wybrali inne języki podczas swojej edukacji może to stanowić jakąś barierę. Niestety, oprócz tych oryginalnych, nierzadko zdarzają się nieautoryzowane materiały, które mijają się z oryginalnym przekazem. Warto poszukać takiego  źródła wiedzy, które daje nam gwarancję, że jest to faktycznie Human Design a nie coś na bazie Human Design. To bardzo ważne aby w gąszczu informacji odnaleźć te prawdziwe bez dodatkowej interpretacji czyjegoś umysłu.

Język Human Design – Keynotes

Po kilku dniach, tygodniach, miesiącach a może nawet latach zaczynasz rozumieć, że jest to na tyle skomplikowane, że sam tego nie ogarniesz i potrzebujesz wsparcia. Język Human Design jest dość specyficzny i czasami trudno jest zrozumieć bez znajomości podstawowej terminologii co tak naprawdę ukryte jest pod tymi pojęciami. W Human Design stosuje się tzw. Keynotes czyli po polsku: myśl przewodnia, sedno sprawy, temat, cecha dominująca. Używa się tego aby czasami jednym słowem opisać całą historię ukrytą w jednym elemencie.

Wsparcie specjalisty Human Design – odczyt indywidualny

Jednak chcesz wiedzieć. Nie daje ci to spokoju więc szukasz wsparcia u specjalisty. I tu mogą pojawić się kolejne schody. W Polsce nadal jest stosunkowo niewiele osób, które zajmują się odczytami Bodygrafów.  Jeżeli znajdziesz kogoś kto się tym zajmuje to również zweryfikuj kwalifikacje takiej osoby. Aby mieć całkowitą pewność, ze inwestujesz pieniądze we wiarygodny odczyt sprawdź Konsultanta lub Analityka Human Design na stronie IHDS tutaj.

Nasz umysł bardzo chce w końcu zrozumieć o co tu chodzi i dlatego kierujemy się do kogoś kto jest w stanie nam w tym pomóc.

Inne metody poznania Systemu Human Design

Jednak mimo, że odczyt osobistych „ustawień fabrycznych”  u specjalisty jest naturalnym odruchem mamy też inną możliwość.

Możemy wziąć udział w kursie podstawowym organizowanym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z Human Design. Ten kurs opracowany przez Międzynarodową Szkołę Human Design [IHDS] nazywany Living Your Design [Żyjąc wg własnej konstrukcji] to zestaw informacji, który pozwoli samodzielnie odczytać i rozkodować podstawowe informacje z własnego Bodygrafu jak również osób z własnego otoczenia, rodziny, przyjaciół. Często kiedy już trochę orientujemy się jakie informacje zawarte są w Bodygrafie próbujemy poznać także inne osoby. I zrozumieć dlaczego nasze relacje układają się w ten czy inny sposób. I to właśnie m.in umożliwia nam ww. kurs. Mamy szerszy zakres informacji, którego nie otrzymamy podczas indywidualnego odczytu. Gdybyśmy chcieli poznać ustawienia fabryczne naszego partnera i dzieci wówczas musielibyśmy wykonać odczyt dla każdej z tych osób osobno.

Na kursie Living Your Design, który już dostępny jest w języku polskim, poznasz takie podstawowe rzeczy jak pochodzenie systemu Human Design i jego podstawowe koncepcje. Jak zbudowany jest Bodygraf i co oznaczają jego poszczególne elementy. Terminologię stosowaną przy odczytywaniu Bodygrafu. Human Design ma swój specyficzny język i może wydawać się niezrozumiały, jeżeli nie zostaliśmy wprowadzeni do tej terminologii. Poza tym bardzo szczegółowo, na wielu przykładach omawiane są wszystkie Centra oraz Typy i Autorytety. Po takim kursie masz solidną bazę do dalszych eksploracji. Zajęcia mają charakter warsztatowy i opierają się na Bodygrafach uczestników.

Po takim kursie możesz kontynuować edukację i w przyszłości samemu zostać profesjonalistą. Jak wygląda ścieżka profesjonalna znajdziesz tutaj.

To czy zdecydujesz się na odczyt indywidualny, czy na kurs, do którego nie jest wymagany wcześniejszy odczyt własnego Bodygrafu to już kwestia indywidualnego wyboru. Każda z tych ścieżek jest w porządku. Ważne, że dotarłeś do tego miejsca i masz szansę zmienić swoje życie.

Jedz Human Design małą łyżeczką

Na koniec jeszcze jedna istotna rzecz. Wiele osób jest tak zafascynowanych sprawdzalnością tego systemu, że rzuca się na wszystko co wpadnie im w ręce i czyta mnóstwo bardzo szczegółowych materiałów aby zaspokoić ciekawość własnego umysłu. Po jakimś czasie grzęźnie w ilości szczegółów i rzuca to w cholerę czując się głupimi i nie dość sprawnymi intelektualnie aby pojąć to wszystko. Ja też przeszłam ten etap. To naturalny proces uczenia. Prawie miesiąc wytrzymałam nie czytając o Human Design. Potem jednak podjęłam decyzję o rozpoczęciu swojego procesu od początku i zapisałam się na mój pierwszy Kurs Living Your Design i dalej wszystko potoczyło się już z górki.

Moja osobista wskazówka. Human Design trzeba jeść małą łyżeczką zaczynając od bardziej ogólnych informacji. Dopiero kiedy poczujemy się zintegrowani z podstawową wiedzą możemy sięgać dalej. W tym wszystkim nie chodzi o to ile z tego pojmiemy i jak bardzo szczegółowo rozpracujemy nasz Bodygraf. To wszystko na nic jeżeli nie zaczniemy stosować tego w praktyce. Bez podążania za własną Strategią i Autorytetem nic się w życiu nie zmieni. Będzie to tylko intelektualną frajdą ale nic poza tym. Dlatego upewnij się, że dobrze rozumiesz podstawy i stosujesz je na co dzień a reszta sama ułoży się tak jak ma się ułożyć.