You are currently viewing Human Design Unikalność
Human Design Unikalność

Human Design Unikalność

Human Design Unikalność

Human Design to system, który wskazuje na unikalność i wyjątkowość każdego człowieka. Pokazuje bardzo precyzyjnie jak różnimy się od siebie. Jak każdy z nas jest skonstruowany i jaką rolę pełni w życiu. Daje zrozumienie co jest dla nas a co nie. Pozbawia nas iluzji w jakiej żyjemy od urodzenia.

Tosamość [ang. sameness]

To co jest jedną z głównych przyczyn wszystkich naszych problemów to powszechny mechanizm ujednolicenia, przypisania do jakiejś jednorodnej grupy, globalizacja, uniwersalizacja, tosamość. Często mówi nam się, wprost lub poprzez podświadome działania, czego mamy chcieć i do czego dążyć. Co jest naszym celem. Social media pełne są obrazów ludzi, którym udało się ten cel zdobyć. Osiągnęli szczęście, sukces i pokazują innym jak do tego doszli. Odkrywają swoją drogę do tego szczęścia abyś i ty mógł tego doświadczyć. Nikt nie zauważa jednak, że to jest ich droga do ich pojmowania szczęścia.

Widzimy uśmiechniętych, radosnych ludzi nie zważając, że jest to tylko chwila wyjęta z ich życia i wydaje nam się, że jak my to osiągniemy to już nic nie stanie na przeszkodzie naszemu wiecznemu szczęściu. Piękny dom, rodzina 2+2 i pies, wypielęgnowany trawnik, wakacje w ekskluzywnym kurorcie, jacht, szybki samochód i co tam jeszcze chcecie.

Jednak może okazać się, że to nie nasza droga, nie nasze szczęście. Ktoś kto jest stworzony do życia w grupie nie odnajdzie się na głuchej wsi mimo, że ktoś zachwala jak to jest fajnie. Posiadanie grubego portfela nie jest niczym złym ale czy jest celem samym w sobie?  Jak wielkie jest nasze rozczarowanie, złość, frustracja, w jak wielkie zgorzknienie popadamy kiedy dobiegniemy na metę, osiągamy to i…. nie znajdujemy tego co dałoby nam to czego naprawdę poszukujemy. Dlaczego? Co zrobiliśmy nie tak? Szukamy gdzie w naszych dążeniach popełniliśmy błąd. Błąd?

Od najmłodszych lat jesteśmy poddawani warunkowaniu. Co jest dobre a co złe. Do czego powinniśmy dążyć. Co osiągnąć. Patrzymy na naszych rodziców, nauczycieli, autorytety i widzimy jak oni poradzili sobie w życiu. Mówi nam się, że ciężka praca popłaca. Tak się mówi ale czy to jest nasza prawda? Słyszymy:  Sałata jest dobra a czekolada nie. Ale czy oby dla wszystkich? Społecznie akceptowalne zachowanie jest dobre a wyrażanie siebie w indywidualny sposób jest tolerowane głownie w społecznościach artystycznych.

Szkoła tresuje dzieci jak małpy w cyrku. Siedź cicho, nie dyskutuj, bo ja tak mówię, bo tak jest, nie popełniaj błędów, tylko jedno rozwiązanie jest prawdziwe. Uczymy wszystkich tego samego mimo, że od najmłodszych lat widać co te dzieci interesuje a co absolutnie nie. Traktowani jesteśmy tak jakby każdy z nas był taki sam albo miał taki sam potencjał. Na końcu nie daje nam to szczęścia, wykonujemy niesatysfakcjonującą pracę, nie osiągamy sukcesu, brakuje nam spokoju i ogólnie jesteśmy rozczarowani.

Zróżnicowanie

Human Design wskazuje, że każdy, dosłownie każdy jest inny. Nie ma takiego drugiego jak ty. Owszem możemy mieć pewne cechy, zachowania podobne ale i tak każdy jest inny. Każdy. Human Design to jedyny system, który wskazuje czym i jak różnimy się od innych. Tu nie ma magii ani guru, który powie ci co masz robić. Wskaże ci kim jesteś ty jako ty. Dostaniesz swoją własną mapę. Ale drogę musisz przejść sam. Z mapą jest łatwiej. Dowiesz się, że może nie ma sensu pracować latami nad zmianą, która ma cię dostosować do potrzeb społeczeństwa. Bo taki po prostu jesteś mimo, że może się to niektórym nie podobać. Dowiesz się, że to jaki jesteś jest dla ciebie właściwe. Nie ma nic do naprawiania. Ale jest do zrozumienia bo kiedy zrozumiesz co naprawdę jest twoje a co nie odetchniesz z ulgą. Co jest wyuczone i męczy cię od lat ale robisz tak bo ktoś powiedział, że tak jest ok. Może jesteś po prostu w złym miejscu? Tylko w odpowiednim dla ciebie miejscu spotkasz właściwych dla ciebie ludzi i nawiążesz właściwe relacje.

Analogia

Aby dobrze zrozumieć o co chodzi z tym zróżnicowaniem możemy porównać nas do komórki. Być może nie pamiętasz z lekcji biologii więc ci przypomnę, że każda nasza komórka ma zapisany w swoim nukleotydzie wzór naszego organizmu. Informację jak możemy odtworzyć każdy rodzaj komórki jakiej potrzebuje nasz organizm. Na tej podstawie odbywa się m.in. klonowanie.

Każda komórka ma potencjał rozwinąć się albo w komórkę krwi, kości, mięśni, skóry itd. Ale kiedy już się wyspecjalizuje to ta specjalizacja zostaje do końca życia komórki. Nie może nagle zamienić się w inny rodzaj.

Podobnie jest z nami. Każdy ma potencjał wszystkiego. Każdy co do zasady ma dwie ręce, dwie nogi, jedną parę oczu i uszu, nos itd. Więc patrząc z perspektywy kosmity odwiedzającego nasza planetę wszyscy jesteśmy tacy sami. Wrzuci nas do worka z napisem „homo sapiens”.

Ale gdyby ten kosmita słyszał o Human Design to mógłby już nas przypisać bardziej szczegółowo do naszej roli. Bo patrząc np. na nasz Typ wiedziałby, jaką mamy specjalizację. Czy mamy energię aby pracować, budować ten świat albo czy jesteśmy tu by zarządzać budowniczymi albo mówić im co mają budować. Znając nasz profil wiedziałby jak będziemy to robić. Poznałby naszą osobowość. A poznając inne bardziej szczegółowe informacje byłby w stanie odpowiednio skierować nas do odpowiedniej funkcji, do odpowiedniego miejsca. Gdyby oczywiście potrafił odczytać mapę Human Design każdego człowieka.

W Human Design nasza mapa zwana Bodygrafem u każdego ma taki sam kształt graficzny. Każdy ma taki sam schemat czyli tyle samo centrów, kanałów, bramek. Mamy potencjał wszystkiego. Jednak nie wszystko jest włączone na stałe. Mamy wszystko ale tylko niektóre elementy są aktywne stale niezależnie od okoliczności. Nie każdy ma tak samo pokolorowany graf.

Każdy ma inne wdrukowanie (zapis) informacji, które definiują (określają) go na całe życie. Każdy jest z góry wyspecjalizowaną „komórką” naszego organizmu jakkolwiek go nie nazwiemy. Każdy jest przygotowany do pełnienia konkretnej funkcji co jest zapisane na naszej mapie. Potrzebujemy tylko to odczytać.

Może nie potrzebnie szarpiemy się  z życiem udając, że jesteśmy komórką siatkówki oka. Może jesteśmy elementem tkanki kostnej górnej ósemki? Nie znając swojej konstrukcji nie wiesz kim jesteś i próbujesz się dostosować. Chcesz gdzieś przynależeć. Zasymilować się bo tak jest bezpieczniej. Większa szansa na przetrwanie. Tylko nie chodzi o to żeby jakoś przetrwać. Wszyscy jesteśmy potrzebni tacy jacy jesteśmy. Ja jestem inna niż ty. I tak jest ok.

Nigdy nie mieliśmy takiej możliwości aby dowiedzieć się kim jesteśmy. Dlatego Human Design jest tak wyjątkowy. Nie każdy dotrze do tej wiedzy ale skoro to czytasz to masz możliwość skorzystać z tej wiedzy. Bezcenne.

Chcesz odczytać swoją mapę?