You are currently viewing Emocje w Human Design
emocje w Human Design

Emocje w Human Design

Human Design a emocje

Emocje w Human Design - nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji!

Według Human Design 50% ludzi na świecie ma tzw. autorytet emocjonalny i w związku z tym nigdy nie powinny podejmować decyzji od razu. Muszą przynajmniej przespać się z tematem. A jak decyzja jest większego kalibru to nawet dłużej.

 Czym jest Autorytet Human Design?

Być może nigdy nie słyszałeś o Human Design i w ogóle zastanawiasz się co to jest? Jeżeli potrzebujesz dowiedzieć się więcej zacznij czytać od strony głównej konsultanthumandesign.pl

A jeżeli już coś o nim wiesz to słyszałeś już pewnie, że jednym z najważniejszych aspektów Human Design jest poznanie własnego autorytetu. Czyli tego jak mamy podejmować decyzje aby były dla nas najlepsze. Czym jest zatem ten autorytet a w szczególności autorytet emocjonalny?

Do tej pory byliśmy uczeni aby w podejmowaniu decyzji kierować się umysłem. Często słyszeliśmy: „Pomyśl, zanim coś zrobisz!” Albo liczyliśmy na to że ktoś z zewnątrz powie nam co jest dla nas najlepsze.

Ale Human Design mówi nam, że najlepsze dla nas narzędzie decyzyjne znajduje się wewnątrz nas. W naszym ciele. A nie w umyśle. Chociaż umysł nigdy nie odpuści walki o utrzymanie kontroli nad naszym życiem i zrobi wszystko aby tę kontrolę utrzymać.

Tak więc według Human Design umysł nigdy nie powinien podejmować za nas decyzji. Wiem, że może to brzmieć heretycznie ale w tym systemie nie musimy w nic wierzyć. Trzeba samemu poeksperymentować i sprawdzić czy to działa czy nie.

A więc System Human Design rozróżnia 7 możliwych rodzajów autorytetów ale jedna osoba może mieć  tylko jeden autorytet. Oznacza to, że możemy mieć wiele centrów zdefiniowanych w swoim Bodygrafie, ale tylko jedno, które będzie naszym autorytetem.

Jeżeli nie wiesz jaki masz Autorytet według Human Design skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora Human Design:

 

Jeśli w naszym Bodygrafie mamy zdefiniowane Centrum Splotu Słonecznego tzn. trójkącik po prawej stronie jest zakolorowany to zawsze będzie naszym Autorytetem. Mamy tzw. Autorytet Emocjonalny.

Autorytet Emocjonalny

Autorytet emocjonalny jest najbardziej powszechny i stanowi ok 50% populacji wg badań Jovian Archive.

To co jest istotne dla tego rodzaju autorytetu to to, że jego źródło  jest zarówno centrum naszej świadomości  społecznej czy relacyjnej,  jak również centrum, które generuje pole energii.

To centrum generuje określoną częstotliwość emocjonalnych fal. Dzięki temu te fale poruszają się. Jak pamiętamy z lekcji w szkole, fala raz idzie w górę a potem w dół. Nigdy nie stoi w miejscu. 

Więc będąc pod wpływem emocji albo jesteśmy na górnym końcu fali albo na dolnym albo gdzieś pomiędzy. Dzięki temu tak naprawdę możemy doświadczać różnych perspektyw jakiegoś tematu. Raz coś wydaje nam się genialne a innym razem to samo może być beznadziejne.

 Te perspektywy w czasie dają nam poczucie prawdy, ale to poczucie prawdy nigdy nie opiera się na pojedynczych danych, które mówią nam, że to co w danej chwili czujemy to  jest jedyna prawda. Zazwyczaj kiedy czujemy się dobrze, na wysokim punkcie fali emocjonalnej, wtedy kiedy jesteśmy w świetnym nastroju, jesteśmy w stanie zaakceptować coś czego nie zrobilibyśmy będąc na dnie emocjonalnej fali i na odwrót.

Potrzebny jest czas na decyzję

Dla osób, które według  Human Design mają autorytet emocjonalny prawda ujawni się w czasie. To jest proces. Tak więc kluczem nie jest to co czujemy teraz, ale seria uczuć wobec jakiegoś tematu, która pojawia się przez pewien okres czasu. Prawda nie wyskakuje jak królik z kapelusza ale ujawnia się z czasem. 

I pamiętajmy, że osoby z innym autorytetem mogą mieć inaczej. Na przykład ktoś z autorytetem śledziony będzie słuchał głosu swojej intuicji właśnie w teraz,

Kiedy mamy autorytet emocjonalny, czekamy z decyzją na jasność i klarowność, która pojawi nam się po pewnym czasie. Po przejściu całej fali emocjonalnej od nadziei do beznadziei i z powrotem. Potrzebujemy zebrać dane w różnych punktach tej fali aby podjąć najlepszą dla nas decyzję.

Kaliber tych decyzji może być różny. Czasami są to stosunkowo duże decyzje,  a czasami są one mniejsze, ale nie mniej ważne. Czasami decyzja sprowadza się do tego, co zamierzamy zjeść na kolację a czasami musimy wybrać np. kierunek studiów.

To ile tego czasu potrzebujemy?

Czasami wystarczy przespać się z tematem i to wystarczy aby podjąć decyzję a czasami nie. Human Design to eksperyment. Każdy musi zbadać sam dla siebie ile czasu mu to zajmie. Kwestia czasu jest bardzo indywidualna i zależy od osoby jak i od tematu. Co do zasady im więcej czasu przed podjęciem decyzji możemy sobie kupić tym lepiej dla nas. Ale też nie narzucajmy sobie tego czasu sztucznie. Nigdy nie osiągniemy 100% pewności. Jeżeli więcej czasu nie dokłada nam już więcej klarowności to nie musimy dłużej czekać z podjęciem decyzji.

Kiedy idziemy do restauracji coś zjeść to nie musimy się z tym przespać aby zdecydować co będziemy jeść. Jednak kiedy kelner proponuje nam jakieś danie nie podejmujmy też decyzji od razu tylko dlatego, że propozycja kelnera wydaje się być ok. Poczekajmy co jeszcze ma do zaoferowania albo przejrzyjmy kartę dań.

Często jednak decyzja jest większego kalibru. W wielu życiowych sytuacjach będziemy potrzebowali więcej czasu. Wyobraźmy sobie, że idziemy np. na imprezę w miejsce, które lubimy. Jesteśmy w świetnym humorze, świetna muzyka, świetnie się bawimy. Wszystko jest pięknie. Zauważcie jak łatwo jest nam wtedy zgodzić się na wszystko: ”tak zrobię to”, „tak będę z tobą”. A kiedy rano budzimy się i nie ma już tych wspaniałych emocji z dnia poprzedniego, nie jesteśmy już tak bardzo podekscytowani ale w naszym łóżku ktoś jest. To może się okazać, że popełniliśmy straszny błąd. I jak tu z tego wybrnąć? Decyzja podjęta na szczycie fali może być opłakana w skutkach

Pamiętajmy, że dla osób z autorytetem emocjonalnym nie ma prawdy w teraźniejszości. Zdecydowanie potrzebujemy więcej czasu niż jeden najwspanialszy nawet wieczór aby wejść z kimś w relacje.

Podobnie kiedy np. piszemy doktorat. Jesteśmy już prawie na ukończeniu a pewnego ranka budzimy się i wszystko jest jakieś nie takie. Szaro, buro i ponuro i wydaje nam się, że to nie ma sensu. Jesteśmy na dolnym końcu fali emocjonalnej. I to też nie jest dobry pomysł aby w jednej chwili podjąć decyzję o porzuceniu doktoratu na podstawie tylko jednego gorszego dnia.

Kwestia czasu jest bardzo indywidualna ale też bardzo trudna dla osób z autorytetem emocjonalnym. To dlatego, że to centrum naszych emocji jednocześnie wytwarza energię. A ta energia chce myć uwolniona. To właśnie nagromadzona presja tej energii z silnika, chce się uwolnić. Dlatego tak trudno jest czekać.

Na co więc tak naprawdę czekamy?

Cała sprawa ze splotem słonecznym nie tyle polega na tym, że czekamy na jasność, ale na to, co wyłoni się jako poczucie jasności. Czekamy przed podjęciem decyzji, ponieważ nasza decyzja jest formułowana przez pewien okres czasu. W tym czasie zbieramy dane aby w końcu określić jak czujemy się z tą decyzją niezależnie od tego na jakim końcu fali emocjonalnej jesteśmy.

Kolejną rzeczą, w której możemy zostać uwięzieni mentalnie, jest słowo pewność. Czasami ludzie nie czekają na klarowność ale na to, co przetłumaczyli sobie czym ta klarowność jest dla nich. Ale zapomnijcie o potrzebie pewności. Jeśli szukamy tego, co jest prawdą, to nie ma jednej pewnej prawdy dla wszystkich. Nigdy nie osiągniemy 100% pewności.

Więc kiedy weźmiemy pod uwagę, że nie jest to jasność w danym momencie i nie jest to pewność, to to, z czym naprawdę mamy do czynienia, jest tym jak się czujemy.

Poruszamy się przez te wszystkie fale emocjonalne a każda fala daje nam inne doświadczenie. A kiedy przechodzimy przez jakiś czas z tymi wszystkimi różnymi uczuciami, mamy rodzaj takiego uogólnionego poczucia tego, jak się czujemy. Czujemy się w jakiś sposób jednego dnia, potem czujemy się w inny sposób kolejnego dnia i następnego dnia. A potem, kiedy cofniemy się w czasie i zastanowimy się co to mówi o tym, jak się czujemy, to nie jest powiedzenie jak się czujemy, ale bardziej mamy sens tego jak się czujemy.

Jeszcze bardziej konkretnie, mamy do czynienia z wrażliwością.  Chodzi o wrażliwość naszego ciała. To nie jest proces myślenia. To jest taki rodzaj fizycznej jasności w naszym ciele, która pojawia się z czasem.

Pamiętaj, nigdy nie podejmuj decyzji w skrajnych emocjach

Kiedy mamy „ładunek emocjonalny” to nie jest najlepszy czas na podejmowanie decyzji. Kiedy ktoś ponagla cię z podjęciem decyzji bo jego „świetna” oferta jest ograniczona czasowo to niech ci się zapali czerwona lampka. Poczekaj aż emocje się uspokoją, aż kurz opadnie zanim podejmiesz decyzję. Emocje mogą sprawić, że stajemy się bardzo impulsywni i reaktywni ale kiedy podejmujemy decyzje w stanie niestabilnych emocji, to tylko wysyłamy chaos do świata. Przez to możemy być odbierani jako nieprzewidywalni i niewiarygodni.

Przeczekaj falę emocjonalną zanim podejmiesz decyzję. Pamiętaj, że nie ma prawdy w teraz. Jesteś bardziej ceniony, gdy czekasz. Splot Słoneczny jest atrakcyjnym silnikiem i zasobem energii, a inni go chcą więc im bardziej grasz trudnego do zdobycia, tym bardziej jesteś pożądany.

Odpychając rzeczy od siebie, przyciągasz je jeszcze bardziej. Pamiętaj, żadnych spontanicznych decyzji.

Emocje w Human Design to coś co przykuwa dużą uwagę w tym systemie. Warto go poznać bo może skierować naszą uwagę na coś czego do tej pory o sobie nie wiedzieliśmy.

Jest to temat, który dokładnie omawiam na kursie Living Your Design. Omawiamy tak naprawdę wszystkie rodzaje autorytetów więc jeżeli masz inny autorytet – czuj się zaproszony.