You are currently viewing Human Design Talent
Human Design Talent

Human Design Talent

Czym jest w Human Design talent? Wiele osób kieruje się na konsultację Human Design chcąc poznać swoje talenty i potencjały. Często są to ludzie na życiowym rozdrożu, którzy nie wiedzą co mają dalej zrobić ze swoim życiem. Szukają pomocy z zewnątrz. Kogoś kto odpowie na pytanie:

Co dalej?

Jakie ja mam talenty?

Gdzie są moje potencjały?

W czym byłbym/byłabym dobra?

Nie są to zazwyczaj ludzie na początku swojej życiowej drogi ale już po jakiś doświadczeniach. Doszli do momentu w swoim życiu, w którym stwierdzili, że to co robią nie sprawia im satysfakcji, że czują iż się wypalili w tym co robią. Albo są wręcz rozczarowani efektami swojej pracy. Nie tak miało być. Nie doczekali się tej nagrody za pracę w nadgodzinach z wrednym szefem. Zastanawiają się: co ja robię tu…uuu, co ja tutaj robię?

A czasami też życie „za nich” zdecydowało o potrzebie zmiany. Lęk przed przyszłością albo, że historia z przeszłości powtórzy się popychają ich w kierunku znalezienia odpowiedzi na palące pytanie: jak mam dalej żyć? Co mam robić?

Patrząc na swój Bodygraf możemy wskazać coś co możemy nazwać naturalnym talentami lub potencjałem, który w określonych okolicznościach może się rozwinąć. Zatem dobrze byłoby doprecyzować czym jest w Human Design talent.

Kiedy słyszymy słowo talent to zaraz kojarzy nam się to z kimś utalentowanym pod względem artystycznym. Utalentowana skrzypaczka, śpiewaczka, malarka, rzeźbiarz. Ale też możemy powiedzieć, że ktoś ma talent do biznesu albo nos do ludzi albo jest świetnym sprzedawcą, charyzmatycznym liderem, kreatywnym twórcą…można też zdobyć mistrzostwo w graniu na nerwach😉

Wiele z tych rzeczy jest dla nas świadomych ale często nie podchodziliśmy do tego jako coś wyróżniającego nas na tle innych. Nie mamy świadomości, że coś co dla nas jest łatwe i naturalne innym przychodzi z dużą trudnością.

Na przykład można mieć w swoim projekcie dużo tzw. aktywacji logicznych. Nauki ścisłe nie stanowią dużego problemu. Jesteśmy w stanie z łatwością zrozumieć matematyczne wzory, powtarzające się procesy i nie rozumiemy dlaczego inni mają z tym taki problem.

Najlepiej widać to w szkołach, gdzie każde dziecko musi opanować taki sam materiał niezależnie od tego czy ma w danym kierunku jakieś predyspozycje czy nie. Owszem pewnych rzeczy można się z większym lub mniejszym trudem wyuczyć. Ale czy nie byłoby prościej aby ryby pływały a ptaki latały? Kiedy ptaka zmusimy do nauki pływania to czy ma on szansę na mistrzostwo w pływaniu. Możemy go wpędzić w kompleksy i poczucie winy, że nie jest wystarczająco dobry jak ryba.

No tak ale jednak pewien poziom podstawowej wiedzy dobrze jest posiąść. Nie unikniemy tego jakkolwiek byśmy się o to starali. Znając potencjały swojego dziecka możemy ukierunkować nasze wsparcie tam gdzie jest ono rzeczywiście potrzebne aby dziecko mogło osiągnąć pewien poziom wykształcenia niezbędny do realizacji swoich marzeń. Nawet kiedy ktoś marzy aby zostać pisarzem musi nauczyć się liczyć pieniądze z wypłaty.

Patrząc na Bodygraf nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć czy ktoś będzie miał talent do gry na skrzypcach czy gitarze ale jesteśmy w stanie dostrzec, kto będzie miał energię nieustannie ćwiczyć gamy a kto będzie to robił tylko przy pomocy zewnętrznej motywacji.

Jesteśmy w stanie też określić czy pracownik, którego chcemy zatrudnić nie będzie narzekał na nudną i powtarzalną pracę. Albo jeżeli szukamy kogoś kreatywnego, pomysłowego to w Bodygrafie też są takie miejsca, które mogą na to wskazywać.

Znając swoje aktywacje możemy szukać takiej pracy,  która będzie nam szła po najmniejszej linii oporu. W niektórych korporacjach wymaga się od pracowników minimalnego poziomu innowacyjności. Aby pomyślnie przejść roczną rozmowę podsumowującą czy rozwojową pracownik, musi wykazać się określoną ilością wprowadzonych usprawnień, nowości, innowacji itp. Jeżeli poziom kreatywności w twoich ustawieniach fabrycznych jest bliski zeru to taka praca będzie męczarnią dla obu stron. Pracownik będzie marnował energię na rozwój tego co nie jest u niego naturalne a jego szef będzie tracił czas na zmuszanie go aby to robił.

Kiedy lubisz zmiany, masz głód nowych doświadczeń to są takie zajęcia, gdzie możesz mieć tego pod dostatkiem. Może praca projektowa jest właśnie dla ciebie.

Oczywiście najlepiej podejmować decyzje zgodnie ze swoją Strategią i Autorytetem a nie przy pomocy umysłu. Jednak znajomość tego co jest dla nas naturalne a co nie ułatwia życie. Zwłaszcza kiedy mamy dzieci i wydaje nam się, że talent do pewnych rzeczy powinny wyssać z mlekiem matki a tu okazuje się, że „może w szpitalu nam zamienili”.

To bardzo wciągające doświadczenie patrzeć jak inni są skonstruowani. Widząc jak zaprojektowany jest nasz partner może przestaniemy się czepiać o to, że ktoś nie widzi bałaganu, który ty jak najbardziej widzisz. Może po prostu faktycznie nie widzi. I nie zobaczy bo nie ma tego czujnika wbudowanego tak jak ty. I po co te kłótnie. Nie warto narzucać innym swojego pojmowania świata tak jakby był jedynie słuszny. Ale warto docenić te dary, które inni mogą wnieść w nasze życie.

A czy ty wiesz co wnosisz do świata? Jakie masz talenty? Tutaj wygenerujesz swój Bodygraf.

Uważasz, że twój jedyny talent to „granie na nerwach”? Cóż  czasami to też jest potrzebne… jak ktoś kiedyś powiedział: „Strefa komfortu to bardzo przyjemne miejsce ale nie mobilizuje do rozwoju.”

I tak to tu zostawię.